ازدواجسبک زندگی

۵ موسیقی جشن عروسی برای داشتن یک عروسی شاد

()

یکی از بخش‌های مهم مراسم عروسی که عروس و داماد باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، موسیقی است. بهتر است عروس و داماد از پیش، لیستی از موسیقی‌های مورد علاقه و مناسب برای مراسم خود تهیه کنند تا بتوانند لحظات جشن خود را به یادماندنی کنند.

برای این کار، عروس و داماد می‌توانند به سایت‌هایی که موسیقی جشن عروسی ارائه می‌دهند، مراجعه کرده و موسیقی‌های دلخواه خود را انتخاب کنند.

در مراسم‌های عروسی و جشن‌های ایرانی، موسیقی جشن نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. باید در نظر داشت که عروسی از جشن‌های بسیار مهم در بین خانواده‌ها است. انتخاب موسیقی شاد برای جشن عروسی می‌تواند فضایی مهیج‌تر ایجاد کرده و محیطی شاد و دلنشین به وجود آورد.

فهرست

نکات مهم درباره انتخاب گروه موزیک عروسی

 

  • همخوانی با بودجه:

گروه موزیک باید با بودجه شما همخوانی داشته باشد. ابتدا هزینه‌ها را در نظر بگیرید و سپس گروه موسیقی مناسب را انتخاب کنید.

  • وقت‌شناسی گروه موزیک:

گروه موزیک باید قبل از مهمان‌ها به مراسم برسد، تجهیزات خود را در جایگاه مخصوص قرار دهد و آنها را چک کند تا هنگام مراسم مشکلی پیش نیاید.

  • خوش‌پوشی گروه موزیک:

پوشش گروه موزیک باید در شأن مراسم شما باشد. مثلاً در مراسم عروسی، همه اعضای گروه باید یک‌دست کت و شلوار بپوشند و با فضای مراسم هماهنگ باشند.

  • تناسب موزیک با نوع جشن:

بعضی اوقات زوجین برای کاهش هزینه‌ها از دی‌جی‌های مهمانی و تولد دعوت می‌کنند که ممکن است نتوانند مراسم عروسی را به خوبی اداره کنند و آهنگ‌های مناسبی پخش نکنند.

  • مدیریت خوب گروه موزیک:

مدیریت زمان مراسم و چگونگی برگزاری بر عهده گروه موسیقی است. آنها می‌توانند حال و هوای مهمان‌ها و فضای عروسی را تغییر دهند.

  • انعطاف‌پذیری در اجرای آهنگ‌ها:

اگر می‌خواهید آهنگ‌های مورد علاقه‌تان در مراسم پخش شود، باید با گروه موسیقی هماهنگ کنید. بعضی از گروه‌ها فقط آهنگ‌های خود را اجرا می‌کنند و قبول نمی‌کنند آهنگ‌های دیگری را پخش کنند.

  • سلامت اخلاقی گروه موزیک:

اطمینان حاصل کنید که گروه موسیقی از نظر اخلاقی مشکلی نداشته باشد و در مراسم عروسی شما مشکلی ایجاد نکنند.

  • تنوع در پخش آهنگ‌ها:

گروه موسیقی باید آهنگ‌های متنوعی پخش کند. پخش آهنگ‌های یکنواخت ممکن است حوصله مهمان‌ها را سر ببرد و مهمانی خسته‌کننده شود.

  • کیفیت سیستم صوتی:

گروه موسیقی باید سیستم صوتی مناسبی داشته باشد که با سالن شما همخوانی داشته باشد. صدای تولید شده نباید گوش‌خراش باشد و گروه باید با تنظیمات سیستم آشنایی کامل داشته باشد.

موسیقی جشن عروسی شامل حداقل پنج بخش است:

۱. موسیقی جشن عروسی پیش در آمد عروسی

موسیقی جشن عروسی، به ویژه موسیقی پیش‌درآمد، نقش مهمی در ایجاد حس خوب و انتظار برای شروع جشن دارد. این نوع موسیقی به مهمانان خوش‌آمد می‌گوید و از زمان باز شدن درب‌های تالار تا حدود ۴۵ دقیقه قبل از آغاز مراسم اصلی پخش می‌شود.

موسیقی پیش‌درآمد باید آرام و ملایم باشد تا فضایی دلنشین و خوشایند برای مهمانان فراهم کند. این موسیقی به تدریج به برگزاری مراسم اصلی منتقل می‌شود و به نوعی پیش‌درآمدی برای لحظات هیجان‌انگیزتر جشن خواهد بود.

۲. موسیقی جشن عروسی هنگام ورود عروس و داماد

این نوع موسیقی جشن عروسی با ورود ساقدوش ها و شروع مراسم پخش می شود و ممکن است که برای ورود عروس و داماد موسیقی دیگری پخش شود.

۳. موسیقی جشن عروسی ویژه ی رقص دونفره

موسیقی جشن عروسی ویژه ی رقص دونفره

پس از ورود عروس و داماد و خوش آمد گویی به مهمانان از آن ها برای رفتن به جایگاه عروس و داما دعوت به عمل می آید تا یک رقص دو نفره را آعاز کنند و آهنگی که در این زمان پخش می شود یک موسیقی جشن عروسی شاد و عاشقانه است.

بعد از اینکه عروس و داماد رقص دونفره خود را انجام دادند موسقی دیگر پخش می شود تا همه مهمانان از آن لذت ببرند.

۴. موسیقی جشن عروسی برای رقص کلاسیک

موسیقی جشن عروسی برای رقص کلاسیک

بسیاری از عروس و داماد ها علاقه خاصی به این بخش از مراسم دارند. در این بخش از مراسم با پخش یک موسیقی جشن عروسی آرام و عاشقانه عروس و داماد خیلی آرام با همدیگر می رقصند که با نور پردازی و جلوه های ویژه ای مانند دود و بخار فضا زیباتر و رمانتیک تر می شود.

۵. موسیقی پایان مراسم عروسی

این نوع موسیقی جشن عروسی زمانی پخش می شود که عروس و داماد و همچنین ساقدوش ها خارج می شوند. این بخش از مراسم با پخش یک موسیقی جشن عروسی شاد و تند انجام می شود.

در ادامه این مطلب می خواهیم که شما را با چند موسیقی جشن عروسی محلی و عروسی در مناطق مختلف ایران آشنا کنیم.

انواع موسیقی جشن عروسی در بین اقوام مختلف

موسیقی ریشه و اصالت خاصی در میان اقوام مختلف ایرانی دارد. موسیقی در رگ و خون ایرانی ها تنیده شده است و بیشتر اقوام ایرانی بر اساس رسم و رسومات خود و همچنین آیین پدرانشان علاقه خاصی به موسیقی محلی دارند و همیشه سعی در حفظ آن دارند. شاهدی که این ادعا را ثابت می کند میزان استقبالی است که در مراسمات از این نوع موسیقی جشن عروسی می شود.

۱. موسیقی جشن عروسی در مناطق کردستان

موسیقی جشن عروسی در مناطق کردستان

در مناطق کرد نشین موسیقی به یکی از اجزای زندگی مردم تبدیل شده است. موسیقی کردی به سه بخش تقسیم بندی می شود:

موسیقی روستایی و سنتی که بیشتر در میان مردم عشایر و روستا نشینان وجود دارد، موسیقی شهری که توسط موسیقی دان های معروف در سراسر کشور اجرا می شود و موسیقی دینی که مربوط به اعیاد دینی و مذهبی است. در کنار موسیقی اصیل، سازهای محلی و همچنین رقص ها محلی نیز وجود دارد.

۲. موسیقی جشن عروسی در مناطق خراسان

موسیقی جشن عروسی در مناطق خراسان

یکی از موسیقی‌های ریشه‌دار در مناطق خراسان یافت می‌شود؛ جایی که فرهنگ‌های مختلفی از جمله کرد، لر، ترک، بلوچ و کرمانج به هم پیوند خورده‌اند. موسیقی خراسان بیشترین تأثیر خود را از مناطق مختلف جغرافیایی گرفته و معمولاً به دو دسته موسیقی جلگه‌ای و کوهپایه‌ای تقسیم می‌شود.

برجسته‌ترین ویژگی موسیقی خراسان، داستان‌پردازی در خلال اجرای آن است. این ویژگی به همراه قابلیت موسیقیایی بالایی که در نواحی مختلف خراسان وجود دارد، در تکامل موسیقی ایرانی و دستگاه‌های موسیقی نقش مهمی ایفا کرده است.

از سازهای پرطرفدار موسیقی خراسان می‌توان به دوتار اشاره کرد. سورنا و دهل نیز محبوبیت زیادی دارند. چوب‌بازی، رقص چکه، رقص دهل، گندم‌درو و غیره از جمله رقص‌های محلی هستند که در خراسان طرفداران خاص خود را دارند.

این رقص‌ها به صورت گروهی اجرا می‌شوند و یکی از معروف‌ترین رقص‌های این منطقه، رقص فنجان است که در مراسم‌های عروسی اجرا می‌شود.

۳. موسیقی جشن عروسی در منطقه آذربایجان

موسیقی جشن عروسی در منطقه آذربایجان

موسیقی سنتی اقوام مختلف ایرانی بازتاب‌دهنده زندگی، روحیات و آداب و رسوم مردم همان منطقه است. موسیقی آذربایجان نیز با توجه به همین اصول شکل گرفته و یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین موسیقی‌های محلی کشورمان به حساب می‌آید. موسیقی آذربایجان با ریتم تند و مهیج خود، بیشتر مناسب مراسم‌های عروسی است و طرفداران زیادی دارد.

در موسیقی آذربایجان، تمام احساسات ملی و میهنی، پیروزی‌ها و شکست‌ها، شرح قهرمانی‌ها، هجران و وصال تجلی می‌یابند. پختگی صدا، نحوه اجرا، تسلط خواننده و نوازنده بر آواز و ساز محلی، همه جزئی جدانشدنی از این نوع موسیقی هستند.

اجرای رقص و حرکات موزون در منطقه آذربایجان نیز ریشه در تاریخ و فرهنگ این منطقه دارد. حرکات تند و پیچ و تاب‌هایی که در رقص به بدن می‌دهند، داشتن صورت خندان و ظرافت‌های خاص در اجرای رقص‌های مردانه و زنانه، همگی فرهنگ بومی منطقه را منعکس می‌کنند. رقص آذری اصالت و ریشه‌های کهنی در تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد.

از جمله سازهای معروف در موسیقی آذربایجان می‌توان به تار آذری، کمانچه آذری، قوپوز (ساز عاشیق)، قره‌نی (کلارینت)، بالابان (نوعی ساز بادی)، گارمان (آکاردئون)، قاوال (دایره)، و ناقاره (نقاره) اشاره کرد.

۴. موسیقی جشن عروسی در منطقه گیلان

موسیقی جشن عروسی در منطقه گیلان

منطقه ی شمال کشور، به دلیل داشتن پیوند های فرهنگی اقوام مختلف، موسیقی بسیار غنی و اصیلی را دارا می باشد. برخلاف سایر مناطق کشور موسیقی در این منطقه دارای یک سبک واحد نیست. این به این معنی است که در خصوص تنوع آوازها، ملودی و ریتم ها و همچنین سبک های موسیقی با گونه های متفاوتی در نقاط مختلف گیلان مواجه می شویم.

در گیلان موسیقی هایی که برای مراسم عروسی به کار می رود سبک ویژه و خاصی دارند که با سبک های دیگر موسیقی این منطقه تفاوت زیادی دارد. موسیقی این نواحی به دلیل نفوذ سازهای جدید و تلفیق سنتی و مدرنتیته در دوره های مختلف، دچار تغییرات متعددی شده است. به خوبی می توان ترکیب طبیعت بکر و زیبایی های آن را در موسیقی این منطقه مشاهده کرد.

در موزیک گیلان روح شادی و نشاط جاری است. هویت موسیقی در هر منطقه مدیون ستاره های موسیقی آن منطقه است و همین نکته هم در مورد موسیقی گیلان صادق است. در این خطه ستاره هایی به دنیای موسیقی معرفی شده اند که در عرصه ی موسیقی کشور به چهره هایی مطرح و مشهور تبدیل شده اند.

امروزه در مراسم های مختلف شادی از جمله عروسی ها از موسیقی سنتی و محلی گیلان بهره گرفته می شود. از آن جایی که یکی از راه های عمده انتقال فرهنگ نسل های گذشته به نسل آینده موسیقی و ترانه های محلی است؛ باید در حفظ و نگهداری این نوع موسیقی ها تلاش کنیم.

۵. موسیقی جشن عروسی در منطقه مازندران

موسیقی  جشن عروسی در منطقه مازندران

نمی توان تاثیری که موسیقی بر روح و جان انسان ها می گذارد را انکار کرد. نوای دلنشینی که از سازهای محلی شنیده می شود و جاری شدن طنین موسیقی محلی در به وجود آمدن شادی و همچنین ایجاد شور جمعی غیر قابل کتمان است.

نکته ی قابل توجه ای که درباره ی موسیقی مازنی وجود دارد این است که این موسیقی آوازی سنتی است که در غرب و مرکز این استان بدون ساز به اجرا در می آید. از مهم ترین بخش های موسیقی منطقه مازندران موسیقی آوازی است.

سازهای رایج در شرق مازندران شامل لَله وار، غزنه، دایره، کمانچه، دسرکوتن، سرنا و دوتار در شرق مازندران می شوند.
موسیقی این منطقه از کشورمان بیشتر در دستگاه های دشتی و شور، سه گاه و همایون اجرا می شود.

رقصی که به عنوان رقص محلی مازندران شناخته می شود “چکه سما” نام دارد. یک نوع رقص غنایی است که مضمون آن عاشقانه و با حرکات تندی همراه است. این رقص در منطقه طبرستان از طرفدارن بسیاری برخوردار است.

۶. موسیقی جشن عروسی در منطقه خوزستان

موسیقی جشن عروسی در منطقه خوزستان

موسیقی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی مردم خوزستان است. هنری که با رقص تلفیق شده و حالتی نمایشی به خود گرفته است. در جشن ها و مراسم های عروسی این منطقه موسیقی سنتی جایگاه خاصی دارد.

بسیاری از افرادی که در حوزه موسیقی صاحب نظر هستند بر این امر تاکید می کنند که این منطقه به دلیل پیوندهای قومیتی بسیار گسترده ای که دارد موسیقی بسیار ریشه دار و فاخری را دارا می باشد. موسیقی که در این خطه وجود دارد با موسیقی بومیان آفریقایی پیوستگی های عمیق و ریشه داری دارد.

موسیقی و آوازی موسوم به سبالو در این منطقه به اجرا در می آید که در آن آواز با ضرب دایره همراه است و برای اجرای آن خوانندگان دور هم و به شکل دایره وار می نشینند و با ضرب آهنگ موسیقی شانه هایشان را به چپ و راست حرکت می دهند، گفته شده است که این نوع اجرای موسیقی از موسیقی و رقص آفریقایی الهام گرفته است.

موسیقی دیگری که در این منطقه رایج است یزله نامیده می شود که تنها با دست زدن همراه است. در این موسیقی ملودی از اهمیت بالایی برخوردار است و ترانه در درجه دوم از اهمیت قرار می گیرد.

بیشتر مردم خوزستان با موسیقی آشنایی دارند و توانایی اجرای آوازهای محلی را دارند. از جمله سازهای موسیقی که در این مناطق متداول است می توان به نی جفته، تار، دایره، تنبک، سرنا، دهل و نی انبان اشاره کرد.

مردم عرب زبان این منطقه نیز موسیقی و لحن آوازی مخصوص به خود را دارا می باشند، سازهای عربی دارای شور و هیجان بسیاری هستند که در مراسم های رقص و عروسی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. موسیقی عربی توسط سازهایی نظیر : مطبگ، رباب، سنتور، دف و دَمام اجرا می شود.

۷. موسیقی جشن عروسی در استان هرمزگان

موسیقی  جشن عروسی در استان هرمزگان

سازهای موسیقی نظیر بربط، دهل، جلهه، عود، دهل و …. توسط بخشی از مردم این استان برای سرگرمی و همچنین محلی برای کسب درآمد مورد استفاده قرار می گیرند.
آواهای موسیقیای هرمزگان و بندرعباس بر گرفته از سنت ها و آیین های مردمان این دیار است. موسیقی به شدت تحت تاثی محیط جغرافیای قرار می گیرد. موسیقی این مناطق بیشتر همراه با رقص است. در رقص لیوا و رقص خنجرسازی، از دهل های بزرگ و نوعی از سازهای بادی استفاده می شود که بیشتر مخصوص مجالس جشن، شادی و پایکوبی است.

بیشتر بخوانید: ۶ وظیفه ای که مادر داماد در جشن عروسی باید بر عهده بگیرد

رقص محلی مردم این خطه از ایران به ویژه شهر بندرعباس با فرهنگ عامه ی مردم پیوند عمیقی دارد. در این رقص که مخصوص صیادان است رقصندگان دایره وار می چرخند و همراه انجام حرکات موزون اشعاری را زمزمه می کنند.

موسیقی بندری معمولا به دلیل ریتم شاد و پر هیجانی که دارد محبوبیت زیادی در سراسر ایران دارد و بیشتر پای ثابت مراسم های عروسی محسوب می شود.

۸. موسیقی جشن عروسی در سیستان و بلوچستان

موسیقی جشن عروسی در سیستان و بلوچستان

موسیقی این منطقه بیشتر به دلیل نزدیکی به کشور هندوستان تحت تاثیر موسیقی هندی قرار دارد. موسیقی بلوچی انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها با بخشی از زندگی مردم این منطقه ارتباط دارد:

از جمله آوازهایی که در مراسم های عروسی اجرا و خوانده می شود لارو شَشِگانی است.

نازینک به ترانه های گفته می شود که در مراسم های عروسی خوانده می شود و متن اشعار آن برای عروس و داماد خاص و متفاوت است.

لارو هم مربوط به آخرین روز از مراسم عروسی می شود که متن ترانه های آن ریتمیک بوده و شاید بتوان گفت که در این نوع موسیقی متن ترانه بیشتر از موسیقی آن اهمیت دارد.

مردم سیستان و بلوچستان توانسته اند که با هنر و خلاقیت خود در طول تاریخ در زمینه ی موسیقی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشند و نوا ها و ترانه های به یاد ماندنی را خلق کرده اند که برگرفته از تمدنی کهن، اصیل و ریشه دار است. یکی از هنر های نمایشی این منطقه که از اصالت خاصی نیز برخوردار است، رقص شمشیر است که اغلب در مراسم های جشن و عروسی نیز اجرا می شود.

در این نوع رقص که معمولا دو نفره اجرا می شود، هر رقصنده با در دست داشتن دو شمشیر ضمن اینکه برای طرف مقابل رجزخوانی می کند و می چرخد، به حمله و دفاع می پردازد.

نکته پایانی

استفاده از موسیقی و رقص های سنتی باعث نشان دادن فرهنگ اصیل ایرانی و آشنایی نسل جوان با هنر متمدن ایرانی می شود. موسیقی سنتی و محلی آمیخته با روح و جان مردم است. در این نوع موسیقی می توان به خوبی زیبایی، اصالت، شور و هیجان و شادی را مشاهده کرد. موسیقی محلی به عنوان یکی از غنی ترین موسیقی های ایرانی می تواند نقش مهمی در مجالس عروسی ما ایفا کند.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید. / ۵. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!