اعتیاد

مخدر کراک چیست؟ تفاوت بین مواد مخدر کراک و کوکائین؟!

هنگام مصرف مواد مخدر کراک چه چیزی تجربه می‌کنید؟

()

مواد مخدر کراک از دسته محرک هاست ، که از کوکائین تهیه می‌شود. کراک به صورت تکه‌های بلوری است که با گرم کردن و در واقع با دود کردن آن مصرف می‌شود.  مخدر کراک باعث افزایش سطح دوپامین در مغز می‌شود و حس شادی، انرژی و خودباوری را در فرد ایجاد می‌کند.اما این اثرات فقط برای چند دقیقه طول می‌کشد و بعد از آن فرد دچار خستگی، افسردگی و اضطراب می‌شود. کراک یک ماده بسیار اعتیادآور است و عوارض جبران ناپذیری برای سلامت جسمانی و روانی فرد دارد.

 

تفاوت بین مواد مخدر کراک و کوکائین:

کراک شدیدترین و قوی‌ترین فرم مصرفی کوکائین است. وهمچنین اعتیادآورترین شکل موجود  کوکایین است.

تفاوت عمده بین کوکائین و کرک در روش تهیه، و نحوه مصرف آنها است. کراک به‌صورت شیمیایی از کوکائین به‌دست می‌آید. فرآیند تولید کراک شامل استفاده از کوکائین هیدروکلراید است که به‌صورت پودر سفید تولید می‌شود. سپس این کوکائین هیدروکلراید با اضافه کردن مواد شیمیایی مانند بیکربنات سدیم (سدیم بی‌کربنات) به شکل یک فرآیند شیمیایی ساده تبدیل به کراک می‌شود. کراک بلورهای سفید و شفافی است که معمولاً با سوزاندن آن و تنفس دود حاصل از آن مصرف می‌شود.

 

 

کراک شدیدترین و قوی‌ترین فرم مصرفی کوکائین است.

 

 

 

خلوص مواد مخدر کراک نسبت به کوکایین:

کراک طی فرایند شیمیایی در روند تولید بین 75 تا 100 درصد قوی تر از کوکایین است و بسیار آسان در دسترس مردم، مخصوصا افراد بین 15 تا 25  سال  است و به راحتی درخیابان ها فروخته می شود.  فردی که یک بار کراک مصرف کند، همیشه به دنبال حسی است که در اولین مصرف خود تجربه کرده است. حسی که دیگر تکرار نخواهد شد.

فرد به نسبت کوکایین اوج شدیدتری احساس می کند و به علت اینکه به زودی اثر آن ازبین می‌رود احساس نیاز دوباره به مصرف در او شکل می‌گیرد و به همین دلیل است که بسیار اعتیاد آور است. حتی بیشتر ازمصرف کردن کوکائین.

نام “کرک” از صدای ترک خوردن و ترکیدن این دارو در هنگام گرم شدن و استفاده از آن گرفته شده است. این نوع غلیظ تر کوکائین است. پودر کوکائین گران تر است و اغلب به عنوان “مواد مخدر ثروتمندان” شناخته می شود. اما کراک به عنوان یک کوکائین ارزان شهرت دارد.

 

هنگام مصرف مواد مخدر کراک چه چیزی تجربه می‌کنید؟

همانطور که پیشتر گفتیم مصرف کراک معمولاً با سوزاندن آن و تنفس دود حاصل از آن صورت می‌گیردالبته که از طریق حل کردن در مایع نیز قابل تزریق است.

متاسفانه مخدر کراک از لحاظ تأثیرات روانی و فیزیکی بسیار قوی است و می‌تواند تأثیرات جدی بر روی سیستم عصبی مرکزی و سایر اعضای بدن داشته باشد. در زیر، تأثیرات مخدر کراک را بر روی سیستم عصبی و سلامتی فرد بررسی می‌کنیم:

تأثیرات روانی:

 • مواد مخدر کراک به سرعت به مغز وارد شده و باعث افزایش بار انرژی
 • افزایش احساس قدرت و خوشحالی بیش از حد
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بی‌خوابی می‌شود

اما این اثرات معمولاً بسیار کوتاه‌مدت است و بعد از آن احساس افسردگی و غم و اندوه و خستگی شدیدی رخ می‌دهد.

 

 

اثرات جسمی:

 • مخدر کراک می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • تشنج
 • اختلال در خواب
 • افزایش دمای بدن
 • کاهش شهوت جنسی
 • تعریق شدید

 

اثرات جسمی و روحی در طولانی مدت:

مصرف کراک می‌تواند به عوارض جانبی جدی مانند

 • پارانویا
 • افسردگی عمیق
 • حمله قلبی
 • تنفسی و اسیب شدید به ریه
 • مشکلات کبدی
 • ایجاد زخم
 • کم خونی
 • اختلالات دستگاه گوارش
 • پرخاشگری
 • زخم مخاط بینی
 • مرگ ناگهانی منجر شود.

 

 

 

مخدر کراک با افزایش سرعت و شدت انتقال سیگنال‌های عصبی در مغز

تاثیر مخدر کراک در بخش های مختلف بدن:

سیستم عصبی مرکزی:

مخدر کراک با افزایش سرعت و شدت انتقال سیگنال‌های عصبی در مغز، باعث ایجاد احساس بالقوه بیش از حد، افزایش انرژی، هیجان و خوشحالی می‌شود. این تأثیرات در کوتاه‌مدت و به صورت ناگهانی رخ می‌دهد.

وقتی که کراک مصرف می‌شود، ترکیبات آن، به ویژه کوکائین، باعث افزایش سطح یک نوع مهم از عصب‌فعالیت موجود در مغز به نام دوپامین می‌شود. دوپامین یک عامل نوروترانسمیتر است که در کنترل احساسات، حافظه، پاداش و تحریک مغز نقش دارد

افزایش شدید دوپامین:

مصرف کرک باعث افزایش شدید سطح دوپامین در مغز می‌شود. این افزایش ناگهانی سبب ایجاد احساس خوشحالی شدید، افزایش انرژی و هیجان و تحریک می‌شود.

مهار بازجذب دوپامین:

کوکائین در کرک باعث مهار بازجذب دوپامین در مغز می‌شود. این بازجذب مهارکننده باعث افزایش نسبی دوپامین در فضای بین سلولی می‌شود و مدت زمان اثر دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد.

اثرات تحریکی:

مصرف کرک باعث افزایش تحریک عصبی و بی‌قراری حرکتی می‌شود. فرد ممکن است احساس تحریک بیش از حد، اضطراب، بی‌خوابی و افزایش تنفس سریع را تجربه کند.

اثرات بر مسیرهای بلانس‌دهنده:

کراک باعث تحریک سیستم بلانس‌دهنده در مغز می‌شود. این سیستم مسئول تنظیم تعادل و کنترل حرکت‌ها است. مصرف کرک می‌تواند باعث اختلال در تعادل، تکانش‌پذیری بیش از حد و اختلال در کنترل حرکات شود.

اثرات روحی و روانی:

مصرف کراک معمولاً باعث ایجاد احساس خوشحالی شدید، اعتماد به نفس فراوان و افزایش انگیزه می‌شود. اما پس از آن، افسردگی شدید، اضطراب، خشم و تنش رخ می‌دهد. همچنین، مصرف مکرر و مداوم کراک می‌تواند به اختلالات روانی و روانشناختی مانند وسواس، پارانویا و افزایش ریسک اختلالات روانی منجر شود.

سیستم قلبی عروقی:

مصرف کرک باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. این تأثیرات می‌توانند به مشکلات قلبی مانند آریتمی (اختلال ضربان قلب)، افزایش خطر سکته قلبی و فشار خون بالا منجر شوند.

سیستم تنفسی:

مصرف کرک باعث تحریک شدید مجاری تنفسی می‌شود و باعث افزایش شدید نفس‌گیری و تنفس سریع می‌شود. این موضوع می‌تواند به مشکلات تنفسی مانند آسم، تشنج‌های تنفسی و نارسایی تنفسی منجر شود.

سیستم گوارشی:

مصرف کراک می‌تواند باعث کاهش شهوت غذایی، تهوع، استفراغ و اختلالات گوارشی شود.

 

 

مخدر کراک چیست؟ تفاوت بین مواد مخدر کراک و کوکائین؟!

 

 

سیستم عضلانی و اندام‌های حرکتی:

مخدر کراک باعث افزایش تحرک و بی‌قراری حرکتی می‌شود. افراد ممکن است تکانش‌پذیری بیش از حد داشته باشند و اختلال در کنترل حرکات و رفتارها را تجربه کنند.

افزایش تنش عضلانی:

مصرف کراک باعث افزایش تنش عضلانی و انقباضات ناخواسته عضلات می‌شود. این ممکن است باعث درد و عدم راحتی عضلانی شود.

رشد عضلاتی ناهماهنگ:

مصرف کراک می‌تواند به رشد عضلات ناهماهنگ و نامتناسب در بدن منجر شود. برخی عضلات ممکن است بزرگتر و قوی‌تر از عضلات دیگر شوند، که ممکن است باعث اختلال در عملکرد حرکتی و تعادل شود.

لرزش‌های عضلانی:

مصرف کراک می‌تواند باعث لرزش‌های عضلانی ناهنجار شود. این لرزش‌ها ممکن است به صورت ناخواسته و غیرکنترل شده رخ دهند و باعث مشکلات حرکتی و کنترل عضلانی شوند.

ضعف عضلات:

مصرف کراک ممکن است به ضعف عضلات منجر شود. این ضعف می‌تواند به دلیل تخلیه سریع انرژی عضلانی، کاهش اشتها، نقص تغذیه و تأثیر منفی بر سیستم عصبی مرکزی باشد.

 

 

کراک چه مدت در بدن باقی می ماند؟

آزمایشات مواد مخدر نمی توانند تفاوت بین کرک وکوکائین را تشخیص دهند، زیرا اساساً آنها یکسان هستند. مدت زمانی که کراک در بدن شما باقی می ماند پس از اینکه مصرف را متوقف کردید به چند چیز بستگی دارد، از جمله:

BMI شما

جنسیت و سن

چقدر استفاده می کنید و چه مدت از آن استفاده می کنید

میزان متابولیسم بدن شما

سطح هیدراتاسیون

نوع آزمایشی که از شما گرفته می‌شود

 

اما به عنوان یک اصول کلی:

در ادرار 1 تا 4 روز

تا 24 ساعت در خون شما باقی می ماند

24 تا 48 ساعت در بزاق

از 3 ماه تا 1 سال  بر روی موها

قابل تشخیص و آزمایش است.  همچنین اگر رژیم غذایی سالم و مصرف منظم آب داشته باشد، کرک ممکن است سریعتر از سیستم پاک شود

 

 

چگونه کراک را ترک کنیم؟

از آنجایی  که یکی از اثرات جسمی و روحی سوء مصرف کرک، میل شدید به مصرف در دوز بالاتر این مخدر است است، این ولع می تواند فرد را در حلقه خود ویرانگر دائمی اعتیاد نگه دارد – حتی زمانی که می خواهد آن را ترک کند.

اگر از کرک استفاده می‌کنید یا می‌کشید و می‌خواهید آن را ترک کنید، بهترین راه این است که تا حد امکان به دنبال پشتیبانی حرفه‌ای باشید و به آن دسترسی داشته باشید. داشتن یک شبکه قوی از متخصصان اعتیاد و سایر افراد در حال بهبودی می تواند از نظر حمایت اخلاقی و روانی بسیار ارزشمند باشد.

 

آیا کسی که کراک و شیشه مصرف کرده شانس ترک اعتیاد دارد؟

می توان بر اعتیاد به کراک در غلبه کرد، اما باید انگیزه بالا و پشتیبانی تا حد امکان داشته باشید و پیشنهاد میکنیم حتما در یکی از مراکز درمانی بستری شوید تا هم از امکانات سم زدایی و هم حمایت و پشتیبانی در حین و بعد از ترک بر خوردار شوید زیرا یک تصمیم اشتباه، یک لحظه وسوسه، به خصوص در روزهای اولیه بهبودی، می تواند به راحتی شما را دوباره به اعتیاد کامل بازگرداند.

 

همسفران راه رهایی:

اگر تصمیم به ترک اعتیاد خود گرفته اید مشاوران ما در مرکز همسفران راه رهایی آماده یاری رساندن به شما هستند. همین حالا تماس بگیرید.

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید. / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!