اعتیاد

اعتیاد به قرص خواب چیست؟

آیا قرص خواب همیشه اعتیاد اور است؟

()

قرص خواب همیشه اعتیاد اور است؟

اعتیاد به قرص خواب برای هر کسی که مشکل خواب را تجربه می کند، قرص خواب یک توصیه رایج برای رسیدن به یک استراحت شبانه خوب است. این قرص ها همچنین برای افرادی که مستعد بیدار شدن در نیمه شب هستند مفید هستند، زیرا برخی از قرص های خواب می توانند به خواب ماندن نیز کمک کنند.

با این حال، با وجود تمام کمک های ارائه شده، یک نقطه ضعف عمده برای برخی از قرص های خواب این است که کاربران تمایل دارند به اثرات آنها وابسته شوند. این امر به ویژه زمانی صادق است که آنها برای مدت طولانی یا در دوزهای بسیار بالا مصرف شوند.

این راهنما اثرات قرص‌های خواب‌آور و همچنین علائمی را که ممکن است نشانه‌ای از مشکل با این کمک‌ها باشد، بررسی می‌کند. این به شما کمک می کند تا از خطرات این داروها، به ویژه هنگامی که در ترکیب با سایر داروهای آرام بخش استفاده می شود، آگاه شوید تا از علائم مصرف بیش از حد قرص های خواب آور آگاه شوید و در صورت سوء استفاده از این داروها اقدامات مناسب را انجام دهید.

 

انواع قرص خواب اور

 

قرص های خواب آور چگونه کار می کنند؟

اعتیاد به قرص خواب برای 1 نفر از هر 7 نفر مبتلا به بی خوابی طولانی مدت ،  و همچنین کسانی که مشکلات خواب دیگر را تجربه می کنند، قرص های خواب بدون نسخه و داروهای تجویزی می تواند مفید باشد.

انواع مختلفی از داروهای خواب آور بدون نسخه (OTC) و داروهای خواب با نسخه وجود دارد. داروهای OTC که معمولاً توصیه می شوند شامل محصولات مبتنی بر آنتی هیستامین مانند ملاتونین هستند.
داروهای  خوابی که تجویز می‌شوند معمولا داروهای ضد افسردگی  در موارد خاص هستند. دسته دیگر از داروهای کمکی خواب با نسخه، بنزودیازپین‌ها مانند زاناکس یا کلونوپین یا داروهای مشابه بنزودیازپین مانند زولپیدم (Ambien) یا زوپیکلون (Zimovane) هستند که به‌عنوان «داروهای Z شناخته می‌شوند.

اینها انواع داروهای خواب هستند که پتانسیل برای، وابستگی و استفاده نادرست (سوء استفاده) را دارند. برای دستیابی به اثرات خواب‌آلود و آرامش‌بخش، این قرص‌های خواب‌آور سیستم GABA را فعال می‌کنند که یک انتقال‌دهنده عصبی بازدارنده اصلی سیستم عصبی مرکزی  مغز است.  این بدان معناست که قرص‌های آرام‌بخش اساساً می‌توانند مغز را کند کنند و اثرات آرام‌بخشی ایجاد کنند.

قرص های خواب آور برای کاهش بیدار شدن های ناگهانی از خواب و افزایش خواب عمیق در مصرف کنندگان طراحی شده اند.

این قرص‌ها اغلب در صورت نیاز مصرف می‌شوند، یعنی فقط زمانی که مشکوک به این باشید که استراحت کامل شبانه شما با مشکل مواجه شده است .با این حال، گاهی اوقات پزشک می تواند آنها را برای مصرف هر شب و برای مدت طولانی تجویز کند.

 

نشانه های اعتیاد به قرص های خواب آور:

برای هر کسی که بنزودیازپین ها یا داروهای Z را با دوز بالا برای مدت زمان طولانی مصرف می کند،  باشدممکن است وابستگی ایجاد شود. وابستگی می تواند فیزیولوژیکی و روانی.

هنگامی که دارو قطع می شود، وابستگی فیزیولوژیکی با علائم ترک مشخص می شود. وابستگی روانی نشان دهنده نیازی است که فرد بدون دارو نمی تواند خواب خود را مدیریت کند.

یا هنگامی که برای به خواب رفتن دوزهای قوی تری لازم است، می تواند نشان دهد که به اصطلاح  تحمل با دارو ایجاد شده است و وابستگی فیزیولوژیکی ایجاد شده است.

استفاده نادرست از این داروها متفاوت است. برخی از افرادی که برای آنها این قرص‌های خواب‌آور تجویز می‌شود، بیش از آنچه تجویز شده است مصرف می‌کنند یا از این دارو برای اهداف دیگری غیر از خواب استفاده می‌کنند. این الگوی رفتاری ممکن است یک اعتیاد یا چیزی که امروزه به عنوان اختلال مصرف مواد از آن یاد می شود را آشکار کند.

 

علائم:

با استفاده بیش از حد از این داروها، علائم و نشانه های زیر ممکن است مشاهده شود:

 • گفتار درهم
 • مشکل در تمرکز
 • چالش های حافظه
 • حرکات ناپایدار
 • نوسانات خلقی
 • خارش
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • رویاها و کابوس های عجیب
 • توهمات
 • خواب آلودگی در ساعات بیداری

هنگام مشاهده فردی که از قرص های خواب آور سوء استفاده می کند، یک یافته رایج این است که میل به استفاده از این قرص ها در تمام ساعات روز حتی قبل از شب دارد. نیاز به استفاده از قرص ها شاید برای اثر سرخوشی باشد و نه برای ایجاد خواب. این عادت همچنین می تواند شبانه  نیز مصرف شود تا استفاده از قرص ها را  برای خود مجاز کند. بسته قرص افرادی که از قرص‌های خواب‌آور سوء استفاده می‌کنند، معمولاً به دلیل مصرف مداوم قرص‌های خواب‌آور، سریع‌تر از افراد عادی تمام می‌شوند.

 

 

مصرف قرص خواب

 

تداخلات خطرناک با قرص های خواب:

رعایت احتیاط در هنگام استفاده از قرص های خواب آور برای ایجاد خواب خوب بسیار مهم است.
یعنی به ویژه در مواردی که ممکن است همزمان با داروهای خواب تجویز شده، مواد دیگری به بدن وارد شود ممکن است سلامت فرد به خطر بیوفتد.

مواد زیر در ترکیب با یک قرص خواب می توانند نتایج خطرناکی در بدن ایجاد کنند.

 

تداخل با الکل:

هنگامی که الکل مصرف می شود، می تواند باعث خواب آلودگی شود و بر تفکر تأثیر بگذارد. قرص های خواب آور نیز اثر مشابهی دارند. هنگامی که این دو ماده با هم بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند، آرام بخش می تواند شدید شود و به طور بالقوه منجر به سرکوب تنفس و حتی مرگ شود.

و یا اگر همزمان مصرف شوند، نتیجه آنها می تواند واکنش شدیدی را در بدن ایجاد کند که باعث ایجاد مشکل در تمرکز و انجام وظایف می شود.

 

تداخل باداروهای مسکن:

حال آن که مسکن هایی (مانند مواد افیونی) که می توانند به بدن در مدیریت درد کمک کنند، در ترکیب  شدن آنها با بنزودیازپین می تواند خطر ایجاد کنند. هر دوی آنها بر سطح هوشیاری، شناخت و عملکرد تنفسی تأثیر دارند.

علائم و نشانه های مصرف بیش از حد قرص خواب

در مواردی که قرص های خواب آور بیش از حد تجویز شده مصرف شوند، خطر بالقوه اور دوز دارویی وجود دارد . علائم اولیه این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گفتار دچار ابهام می شود
 • تغییرات تنفسی رخ می دهد
 • تغییر در احساسات و تفکر

در صورت بروز این موارد مهم است که فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. موارد شدید مصرف بیش از حد قرص خواب می تواند منجر به مرگ شود.

 

تداخل با قرص خواب اور

 

 

چگونه اعتیاد به قرص های خواب آور را مدیریت کنیم:

 

قرص‌های خواب‌آور اغلب می‌توانند ابزار مفیدی برای کسانی باشند که مشکل خواب دارند. با این حال، استفاده نادرست از این داروها می تواند کشنده باشد. در صورت بروز اعتیاد به این داروها، روش های زیر ممکن است در نظر گرفته شود:

روش مخروطی:

برای کمک به سم زدایی مناسب بدن از قرص های خواب، به طور کلی کاهش تدریجی دوز انجام می شود. این فرآیند به نام مخروطی شدن شناخته می شود و ممکن است با یا بدون داروهای اضافی انجام شود.

برای اطمینان از اینکه این فرآیند به طور ایمن و مؤثر انجام می شود، توصیه می شود که تحت نظارت پزشکی انجام شود.

مشاوره حرفه ای:

برای افرادی که درگیر این هستند که آیا ممکن است مشکلی با داروهای خواب تجویزی داشته باشند، صحبت با پزشک خود اولین قدم است. آنها می توانند استراتژی ها و درمان هایی را برای کمک به شما برای غلبه بر این مشکل توصیه کنند.

درمان:

تکنیک‌هایی مانند درمان شناختی رفتاری می‌توانند در صورت نیاز به مدیریت میل به قرص‌های خواب کمک کند و می‌تواند به بررسی افکار و رفتارهای مشکل‌ساز که ممکن است در مصرف خود سرانه شما نقش داشته باشند، کمک کنند.

 

پیشنهاد کمپ همسفران راه رهایی:

لذت بردن از یک استراحت شبانه خوب چیزی است که همه ما به آن امیدواریم. زمانی که قرص های خواب آور به درستی استفاده شوند، می توانند همان کمک اضافی باشند که برای ترویج استراحت سالم نیاز داریم. با این حال، در صورت سوء استفاده و استفاده بیش از حد، این می تواند عواقب منفی داشته باشد. برای مدیریت مشکل قرص‌های خواب‌آور، مهم است که به دنبال کمک متخصص باشید.

اگر نیاز به مشاوره اعتیاد دارید همین حالا با مشاوران و متخصصان ما تماس بگیرید.

 

 

مقالات پیشنهادی:

سم زدایی اعتیاد چیست؟

منابع:

www.health.com

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید. / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!